Μαρία Κάλλας, Λασκαρίνα Μπουμπουλίνα, Ειρήνη Παππά, Κατίνα Παξινού, Μελίνα Μερκούρη, Νάνα Μούσχουρη, Mαριάννα Βαρδινογιάννη, Ροδόπη Σταματίου, Ελένη Ευθυμιάδου, Βάσω Αποστολοπούλου, Έλλη Παπαεμμανουήλ, Amelia Earhart, Ada Lovelace, Stephanie Kwolek, Marie Curie, Malala Yousafzai.

Τραγουδίστριες, καπετάνισσες, ηθοποιοί, πολιτικοί, ευεργέτιδες, βιολόγοι, φυσικοί, χημικοί, μαθηματικοί, πιλότοι, ακτιβίστριες…από την Ελλάδα και το εξωτερικό…άφησαν το στίγμα τους στην ιστορία με το έργο τους, την καινοτομία τους, αλλά και τα λόγια τους- αποστάγματα σοφίας.

Πορτραίτα τους μαζί με φράσεις και βιογραφικά στοιχεία στην αγγλική γλώσσα διακοσμούν τον χώρο υποδοχής του σχολείου μας κατόπιν επεξεργασίας από τους μαθητές μας (ΣΤ’1 & ΣΤ’2). Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τη μαθήτρια Δομηνίκα Μπεζανίδου (ΣΤ’1) που χάρισε στο σχολείο μας 4 δικά της έργα – πορτραίτα αξιόλογων Ελληνίδων.

Εμπνευστήκαμε, δημιουργήσαμε και απολαύσαμε τη μαθησιακή διαδικασία!!

Διδάσκουσα εκπαιδευτικός αγγλικής γλώσσας: Μαρία Παλιούρα